برداشت انرژی(Energy Harvesting)

  • 0
  • 2016-10-18

پیزوالکتریک‌ های شرکت Mide یک راه حل مطمئن برای برداشت انرژی ارتعاشاتی (Energy Harvesting)  با استفاده از مواد پیزوالکتریک است. با استفاده از این محصولات می‌تون ارتعاشات مکانیکی که به صورت معمولی تلف می‌شود را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد و از آن برای شارژ باتری یا خازن‌های بزرگ (Super Capacitor) و یا تأمین برق سنسورها به صورت مستقیم استفاده کرد.

ساختار این محصول به صورت زیر است:
پیزوالکتریک - برداشت انرژی

پیزوالکتریک – برداشت انرژی

برای انتخاب پیزوالکتریک مناسب باید 4 مرحله زیر را انجام داد:
پیزوالکتریک - برداشت انرژی

پیزوالکتریک – برداشت انرژی

1) ابتدا باید بررسی کرد که کاربرد مورد نظر برای برداشت انرژی مناسب است یا خیر. به این منظور باید سه ویژگی را بررسی کرد. اول اینکه یک ارتعاشات پایدار با دامنه مناسب وجود داشته باشد. دوم امکان سیم‌کشیدن یا عوض کردن باتری وجود نداشته باشد و سوم اینکه به اندازه‌گیری یک پارامتر با ارزش نیاز داشته باشیم.
2) باید بررسی کرد که به چه میزان توان برای سیستم مورد مطالعه نیاز داریم.
3) باید بررسی کرد که دامنه و فرکانس ارتعاشات موجود چقدر است برای این منظور می‌توان از یک شتاب‌سنج استفاده کرد و از سیگنال آن FFT گرفت.
4) با توجه به توان مورد نیاز و دامنه و فرکانس ارتعاشات پیزوالکتریک مناسب را از نمودارهای زیر انتخاب کرد. به عنوان مثال فرض کنید که برای راه اندازی یک سنسور نیاز به 2mW توان نیاز داریم و دامنه و فرکانس ارتعاشات محیط به ترتیب 0.5g و 60Hz است. با استفاده از نمودار زیر می‌توان فهمید که مدل‌های PPA-1014 و PPA-2014 و PPA-4011 برای این کاربرد مناسب هستند.
پیزوالکتریک - برداشت انرژی

پیزوالکتریک – برداشت انرژی

با افزودن جرم به انتهای سنسور می‌توان فرکانس طبیعی آن را به نحوی تنظیم کرد که فرکانس طبیعی را بر روی فرکانس ارتعاشات محیط منطبق کرد تا بتوان بیشترین انرژی را برداشت کرد. توسط نمودارهای زیر می‌توان حداقل و حداکثر فرکانس طبیعی قابل حصول توسط هر سنسور (با تغییر جرم انتهایی) را بدست آورد.
004-energy-harvesting-60hz003-energy-harvesting-graph
در زیر مشخصات پیزوالکتریک‌های شرکت Mide برای برداشت انرژی آورده شده است:
mide_spec

دانلود: ppa-piezo-product-datasheet
دفعات دانلود: 59 , حجم فایل: 5.0 MB , تاریخ آخرین تغییرات: 06.نوامبر.2017

ارسال نظر

آدرس ایمیل: vibration@didepardaz.ir
آدرس شرکت: اصفهان، خیابان جی، خیابان پروین، نبش کوچه شماره ۷، مجتمع تجاری آرامش، واحد ۵۱